Diyanet Kuranı Kerim Uygulaması indir
Bu yazıda hangi sorularınıza cevaplar bulacaksınız?

 • Ücretsiz Kuranı Kerim indir
 • Kuranı Kerim hakkında kısaca bilgilendirme
 • Diyanet Kuranı Kerim uygulaması özellikleri
 • Hangi telefonlarda kullanılır?
 • Diyanet Kuranı Kerim nasıl indirilir?

Kuranı Kerim’in Tarihi

Son peygamber olarak 40 yaşlarında müjdeli haberi alan Hz. Muhammed (SAV), kainatın sahibi ve efendisi Yüce Allah tarafından görevlendirilen Cebrail ile Nur Dağı’ndaki Hira mağarasında ilk vahiyini alır. İlk indirilen ayetlerin anlatıldığı Alak Suresi’ne göz atarak bu konu hakkında en doğru bilgiye ulaşabilirsiniz. 610 ve 632 yılları arasında yaklaşık, 23 yıllık bir süre zarfında bölümler halinde indirilen kutsal kitap İslamiyet’in yol göstericisi olarak değişmeden günümüze kadar ulaşmayı başarmış tek ilahi kitap olarak bilinir.

Kuranı Kerim’de geçen tüm ayetleri görmek için Kuranı Kerim Ayetleri sayfamıza göz atabilirsiniz.

Her Ramazan ayında kutladığımız Kadir Gecesi’nin anlamı da buradan gelir. 610 yılının Ramazan ayının, Kadir Gecesi indirilmeye başlanmıştır. Bu yüzden Kadir Gecesi edilen tüm duaların kabul edildiği söylenmektedir.

Kuranı Kerim ne zaman inmiştir? Bağlantısına dokunarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Diyanet Kuranı Kerim Uygulaması

Kitap haline Hz. Ömer halifeliği döneminde getirilmiş olan Kuranı Kerim ile dinimizi tanımaya başlamış ve yerine getirmemiz istenilen ibadetlerin hepsine yer verilmiştir. Bu kutsal kitabı günümüz dünyasına uyarlamak için ülkemizin Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanmış olan mobil kutsal kitap uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde otobüste, trende, bir parkta, bir ağaç gölgesinde veya sahilde rahatlıkla Kuranı Kerim okuyabilirsiniz.Diyanet İşleri Başkanlığı’na yöneltilen sorular sizinde aklınıza gelmiş olabilir. Örneğin; en çok sorulan sorular arasında ‘’ Uygulama’dan okunan Kur’anı Kerim hatim edilmiş olur mu? ‘’ Bu soruya verilen cevap ise ‘’Olur.’’  Çünkü eski dönemde baktığımızda yaprakların üzerine, tabletlerin üzerine ve parşömenlerin üzerinde yazılan Kur’an-ı Kerim’in okunduğunda kabul edilmesinde bir sakınca yoksa demek ki sadece okumanın niyet olması yeterli olarak görünüyor.

Dilerseniz bu uygulamanın ne gibi özellikleri var bir de ona bakalım.

Diyanet Kuranı Kerim Uygulaması Özellikleri

 • Sesli Kuranı Kerim dinleyebilirsiniz.
 • Büyült/Küçült özelliklerini kullanarak yazı puntosunu ayarlayabilirsiniz.
 • Arama yaparak dilediğiniz ayetten okumaya başlayabilirsiniz.
 • Her ayet hakkında tarihi bilgiyi edinebilir ve ne zaman indiğini öğrenebilirsiniz.
 • Türkçe meal desteği sayesinde ayetlerin anlamlarını kavrayabilirsiniz.
 • Daha detaylı özellikler için Kuranı Kerim indir sayfamıza geri dönerek okuyabilirsiniz.

Hangi Telefonlarda Kullanılır?

Günümüz de telefon yığını olmasına rağmen uygulama tüm telefonlarda geçerli değildir. JAVA ve Symbian işletim sistemine sahip telefonlarda çalışmaz. Akıllı telefonlar için tasarlanmıştır. Ancak iOS ve Android işletim sistemleri dışında kullanımı yoktur. Eğer telefonunuz iOS ve Android işletim sistemine sahip değilse indirmek için boşuna uğraşmayın.

Diyanet Kuranı Kerim Nasıl İndirilir?

App Store ve Google Play uygulama marketlerinde yerini alan Diyanet Kuranı Kerim Uygulaması herhangi bir ücret talep etmeden kolayca indirilebilmektedir. Bunun için yukarıdaki başlıkta da belirttiğim gibi iOS ve Android işletim sistemlerine sahip telefonlar kullanmanız yeterlidir. Aşağıda telefonunuza uygun butona tıklayarak resmi uygulama marketlerinden doğruca uygulamayı telefonunuza yükleyebilirsiniz.iOS için Kuranı Kerim Yükle

Android için Kuranı Kerim Yükle